Lecznicza moc ziół. Magia czy nauka ?

Lecznicza moc ziół. Magia czy nauka ?

Lecznicza moc ziół. Magia czy nauka ?
autorem artykułu jest Faustyna Konina

ZioÅ‚a stosowane sÄ… przez czÅ‚owieka od zarania dziejów. Raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem radziÅ‚y sobie różnymi chorobami czy plagami. Obecny rozwój medycyny i nauki, spycha je odrobinÄ™ na margines naszych zainteresowaÅ„. Stawia zioÅ‚olecznictwo na równi z różnego rodzaju hokus – pokus i zabobonami. To porównanie jest dla ziół i fitoterapii bardzo krzywdzÄ…ce – wiele ziół ma wspaniaÅ‚e wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze i realnie pomaga zachować nam kondycjÄ™ i zdrowie, co muszÄ… przyznać najwiÄ™ksi sceptycy. Nie trzeba szukać daleko - wystarczy zajrzeć na łąkÄ™ lub do przydomowego ogródka, by znaleźć tam prawdziwe skarby.

MiÄ™ta, tymianek czy pluskiwca gÅ‚owiasta – dziaÅ‚ajÄ… cuda !



Początki zastosowań mięty datuje się na epokę antyczną. Natomiast jesli chodzi o miętę pieprzową to jej początek datuje się na XVII wiek. Wyhodowano ją w Anglii, a w czasach teraźniejszych jest uprawiana w całej Europie. Z czasem zwiększała się liczba jej zastosowań. Gatunków mięty jeszcze dokładnie nikt nie zliczył. Miętę stosuje się przede wszystkim w schorzeniach na tle trawiennym, w chorobach wątroby oraz dróg żółciowych. Mięta hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych oraz przynosi ulgę w przypadku kolki. Jest również skutecznym lekarstwem na wzdęcia. Mięta ma szerokie zastosowanie. Począwszy od herbat czy suszonych liści, przez nalewki, aż na kroplach miętowych skończywszy. Składniki mięty to liść mięty zawiera olejek miętowy w skład którego wchodzi m.in. mentol, kwasy: askorbinowy, oleanowy oraz ursulowy. Działanie mięty: liście mięty usprawniają pracę jelit poprzez wytwarzanie żółci oraz wydzielanie soku żołądkowego. Są również stosowane jako środek wiatropędny. Olejek miętowy ma działanie uspokajające. Mięta skutecznie radzi sobie też z takimi objawami jak: nieżyt nosa, nieżyt gardła oraz okrzeli. Przy przeziębieniu używa się mięty do inhalacji. Mięta jest też przydatna przy bólach głowy. Należy wtedy wcierać od 3 do 4 kropli mięty dowolnego rodzaju w skronie.

Tymianek byÅ‚ wykorzystywany w starożytnym Egipcie, bowiem olejek uzyskiwany z tej roÅ›liny byÅ‚ wykorzystywany do balsamowania zwÅ‚ok. Inaczej sprawa siÄ™ miaÅ‚a w starożytnym Rzymie i Grecji – tu tymianek wykorzystywany byÅ‚ głównie jako przyprawa. Tymianek w ogóle cieszyÅ‚ siÄ™ dobrÄ… sÅ‚awÄ… jako lek na robaki, problemy z wÄ…trobÄ… czy lepsze trawienie. CzÄ™sto wykorzystywany w kuchni podnosi smak potraw. Używany jest m.in. do miÄ™sa i kieÅ‚bas. Uprawiać można go w doniczce, czy też w ogrodzie. Tymianek speÅ‚nia rolÄ™ leczniczÄ… w chorobach dróg oddechowych, a także w problemach z żołądkiem. Tymol uzyskiwany z tymianku jest używany w stomatologii. Ponieważ udowodnione jest dobre wiÄ…zanie tymianku z czosnkiem, czÄ™sto możemy spotkać lekarstwa oparte na bazie obydwu tych roÅ›lin. W skÅ‚ad tymianku wchodzÄ… garbniki, kwasy organiczne, tymol – jedna z ważniejszych substancji wykorzystywanych w leczeniu. Tymol dziaÅ‚a bakteriobójczo, a poza tym olejek eteryczny w skÅ‚ad którego wchodzi tymol jest doskonaÅ‚ym lekarstwem na wszelkie choroby dróg oddechowych, poprzez uÅ‚atwienie odkrztuszania zalegajÄ…cej w pÅ‚ucach flegmy. Preparaty na bazie tymianku stosuje siÄ™ w schorzeniach na tle pokarmowym, takich jak biegunka, robaki czy podrażnienie jelit. Ponad to tymianek jest wykorzystywany w celu poprawy ukrwienia skóry. Tymianek w postaci kompresu przynosi ulgÄ™ w przypadku reumatyzmie i bólach korzonkowych. Powoduje on zwiÄ™kszenie dopÅ‚ywu krwi. Na koniec ważna uwaga: przedawkowanie tymolu może przyczynić siÄ™ do nudnoÅ›ci, wymiotów oraz w skrajnych przypadkach do Å›mierci.


Pluskwica głowiasta skutecznie przeciwdziała uderzeniom gorąca, nocnemu poceniu się, osłabieniu, kołataniu serca czy suchości pochwy. Roślina ta hamuje wydzielanie jednego z hormonów przysadki ( LH, lutetropiny ) wpływającego na pracę jajników. Ten właśnie hormon jest sprawca większości objawów przekwitania. Pluskwica głowiasta może łagodzić związane z menopauzą lęki i depresję, oraz zmniejszanie się popędu seksualnego. Zalecane dawki : 40 miligramów sproszkowanego ziela dziennie. Większe dawki nie skutkują, poza tym mogą być niebezpieczne. Leczenie pluskwicą wymaga czasu - na efekt trzeba czekać co najmniej miesiąc. Terapii nie powinno się też stosować dłużej nić 6 miesięcy. Potem trzeba zrobić przerwę. Kurację oczywiście należy skonsultować z lekarzem.
[url]

--
Faustyna Konina - Netkobiety - Eksperckie Forum dla Kobiet

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
praca w domu
Wieszak dla miłośników (?) psów
Umysłowe dopalacze
Recenzja Gotowanie jest proste - Grzegorz Ostrowski
Recenzja Wallace D. Wattles - Sztuka wzbogacania siÄ™